Jak utrzymać pasję do podróży w czasie pandemii?

Sytuacja pandemii przyniosła miłośnikom podróży wiele ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że czas obostrzeń należy spisać na straty.

                Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa bardzo wyraźnie wpłynęła na wiele gałęzi gospodarki. Dotyczy to Polski, ale również Europy i reszty świata. Stan epidemiologiczno – pandemiczny szczególnie negatywnie odcisnął swoje piętno na branży turystycznej. Mocno dał się we znaki także wszelkiego rodzaju wojażerom i globtroterom. Nikt nie wie, kiedy sytuacja się unormuje. Bez przerwy docierają sprzeczne informacje na ten temat. Z jednej strony słyszymy, ze sytuacja jest pod kontrolą, by parę chwil później odczytać wiadomość, która tylko potęguje lęki i obawy. Koniec końców, wśród podróżników i organizatorów różnych przedsięwzięć rośnie frustracja związana z tym, że planowanie kolejnych ruchów okazuje się pisaniem palcem po wodzie. Jak zatem, tu i teraz, w takiej, a nie innej sytuacji, mają radzić sobie miłośnicy podróży?

Wieżowce w dzielnicy La Defense, Paryż, Francja

            W przypadku gdy wiemy, że większość czasu przyjdzie nam spędzić w jednym miejscu, zawsze znakomitym kompanem okazuje się dobra literatura podróżnicza. Na biblioteki nie są zamknięte. To otwiera szerokie spektrum ciekawych, inspirujących i pomocnych lektur. Z pewnością wielu podróżników ma w głowie przynajmniej kilka pomysłów gdzie wybierze się po zakończeniu pandemii. Dobrze byłoby zatem wykorzystać przewodniki, ale i spisane opowieści innych osób dotyczących wymarzonych destynacji. Pozwoli to na jak najlepsze poznanie tych miejsc przed wyjazdem, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani, a nowe miejsca zwiedzimy bardziej świadomie. Zminimalizuje to również ryzyko nieprzewidzianych i niekoniecznie przyjemnych sytuacji, gdyż dzięki książkom będziemy wiedzieli jak ich unikać lub jak reagować gdy już do nich dojdzie. To sprawi, że po powrocie do domu w głowie pozostanie więcej informacji i doświadczeń.

Zaułki Mdiny, Malta

            Podobnym sposobem jest oglądanie relacji podróżniczych. Zawsze warto posłuchać bardziej doświadczonych osób. Nie trzeba jednak ograniczać się do najbardziej popularnych postaci. Jest wielu mniej lub bardziej znanych blogerów, którzy przygotowują swoje relacje w formie filmów wrzucanych do internetu. Można dowiedzieć się z nich wielu ciekawych informacji, o których z reguły nie przeczytamy w standardowych przewodnikach. Dzięki temu, gdy już wyruszymy na wyprawę, mamy większą szansę na dotarcie do intrygujących miejsc ulokowanych poza utartymi, turystycznymi szlakami. Ponadto większa ilość wolnego czasu, jaką ze względu na pracę zdalną uzyskała spora część społeczeństwa, to szansa, by lepiej zaplanować i przygotować przyszłe podróże. Pomoże to uniknąć sytuacji załatwiania wszystkiego w pośpiechu i na ostatnią chwilę, a to właśnie wtedy najłatwiej popełnić błąd lub przeoczyć jakiś szczegół. Ciekawe relacje z Polski oraz innych rejonów świata przygotowuje Busem Przez Świat.

Piłkarz akrobata, Paryż, Francja

            Z reguły podróże wiążą się z setkami, jeśli nie tysiącami wykonanych fotografii czy nagranymi filmami. Czas spędzony w domu to dobra okazja, aby uporządkować materiał. Może być tak, że ktoś już od dawna myśli o tym, aby dzielić się z innymi relacjami ze swoich wypraw. Daje to radość oraz przydatną wiedzę dla odbiorców, a także poczucie zrobienia czegoś dobrego dla innych w przypadku opowiadającego lub piszącego. To właśnie teraz jest dobry moment, aby rozpocząć przygodę z blogiem podróżniczym lub projektem podróżniczych prelekcji. Ci, którzy już wystartowali z prelekcjami, mają z kolei znakomitą okazję, aby je udoskonalić i rozwinąć. Kiedy, jeśli nie teraz, zainwestować swój czas w promowanie bloga czy budowanie swojej marki osobistej?

Stary Rynek, Kowno, Litwa

            Oczywiście podróżowanie do innych państw jest teraz utrudnione. To jednak nie powód, by spuszczać nos na kwintę. Wystarczy dostrzec, że to znakomita okazja by lepiej poznać własny kraj. Dobrym pomysłem może być wymarsz w góry. Co prawda nie każdy czuje się na siłach, by od razu ruszać na Rysy albo Orlą Perć, jednak w Polsce mamy szerokie spektrum pasm górskich o różnym stopniu trudności. Jeśli ktoś ma słabszą kondycję bądź obawia się dużych wysokości, śmiało może ruszyć ku spokojniejszym Bieszczadom, Beskidom czy Sudetom. Wiele pomysłów na górskie wycieczki znajdziemy na Portalu Tatrzańskim. Nie musimy ograniczać się tylko do górskich szczytów. Polska oferuje wiele możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu. Ktoś wyruszy żeglować po mazurskich jeziorach, inny będzie wolał leśne spacery w Borach Tucholskich, a jeszcze ktoś odnajdzie frajdę w poznawaniu historii miast. W ten sposób zwiększy się wiedza turystyczno – krajoznawcza na temat rodzimego „podwórka”, ponadto wesprzemy narodową gospodarkę, która teraz szczególnie potrzebuje naszej wspólnej pomocy.

Autor na Czerwonych Wierchach, Tatry

            Podczas podróży ważna jest dobra kondycja. Jeśli nie zbliżają się żadne wyjazdy, zyskujemy czas aby popracować nad ogólną siłą i sprawnością. Dobrze przemyślany i zaplanowany trening ogólnorozwojowy z powodzeniem można wykonać we własnym domu. Tak naprawdę wystarczy trochę samodyscypliny. Zapewne przyniesie to efekty, gdy za jakiś czas będziemy dźwigać ciężki plecak lub pokonywać w upale wiele kilometrów.

Gdzieś na Malcie

            Aby nasze działania przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy też zadbać o odpowiednie nastawienie. Zamienić narracje negatywną na pozytywną. Chodzi o to, by zamiast nieustannego narzekania na sytuację i patrzenia na wydarzenia w ciemnych barwach, dostrzec w nich szansę na rozwój. Odnajdźmy w sobie wewnętrzna motywację, wyznaczmy długodystansowe cele i krok po kroku je realizujmy, nie koncentrując się na zewnętrznych okolicznościach. Należy założyć, ze pandemia prędzej czy później się skończy, a my znów staniemy przed możliwością ruszenia ku odległym lądom i krainom. Od nas zależy czy kolejny raz pakując bagaż, będziemy tak naprawdę w tym samym miejscu co przedtem, czy będziemy mieli świadomość dobrze przepracowanego czasu, co być może pozwoli czerpać z naszych ekspedycji jeszcze więcej radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://moimrytmem.pl/newsletter/